Ahmet ÇALIK

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Ahmet Çalık, 1958 yılında Malatya’da doğdu. Ticari hayatına 1981 yılında tekstil faaliyetleriyle başladı. Malatya’da denim fabrikası kurarak Doğu Anadolu’nun ilk büyük sanayi yatırımını gerçekleştiren Çalık, aynı dönemde uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda Orta Asya’da ilk yurt dışı yatırımlarına başladı. 1992 yılından itibaren Türkiye’de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurt dışına taşıyarak, Çalık Grubu’nun faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekom alanlarında önemli yatırımlara imza atan Ahmet Çalık, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu. Arnavutluk ve Kosova’daki en büyük Türk yatırımcılarından biri konumunda olan Çalık, 1997 yılında Türkmenistan Devlet Nişanı ve Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü’ne, 1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Türkmenistan Gayrat Madalyası’na, 2001 yılında Türkmenistan Altın Asır Nişanı’na, Haziran 2002’de T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası’na, 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne ve 2010 yılında “Turkey in Europe – Franco Nobili” Ödülü’ne layık görüldü. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti tarafından Bursa Fahri Konsolosluğu payesine, 2014 yılında Ulusal Etnik Örgütler Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations – NECO) tarafından verilen ‘Ellis Adası Şeref Madalyası Ödülü’ne layık görülen Ahmet Çalık aynı yıl Japonya Matsumoto Diş Üniversitesi ve Arnavutluk Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanlarına layık görüldü. 2016 yılında Japonya Kindai Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırılan Ahmet Çalık halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Osman Saim DİNÇ

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doçent ünvanı alan Dr. DİNÇ, General Electric ve TPAO gibi ulusal ve uluslararası firmalarda yöneticilik görevi yaptıktan sonra 2007 yılında Holding’in enerji alanında faaliyet gösteren firması Çalık Enerji’ye Genel Müdür olarak atanmıştır. Dr. DİNÇ aynı zamanda Çalık Enerji’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

Hakkı AKİL

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1953 yılında Çorum’da doğan Hakkı Akil 1972’de Galatasaray Lisesi’nden, 1977 yılında da Bordeaux Üniversitesi’nden mezun olmuş ve 1979 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda görevi başlamıştır. Bakanlıktaki çeşitli görevlerden sonra 2005-2008 yıllarında Aşkabat Büyükelçisi, 2008-2009 yılları arasında Abu Dabi Büyükelçisi görevlerinde bulunmuştur. 2009 yılında T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda Ekonomi İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Türkiye’nin G-20 Sherpa’lığı görevine getirilmiştir. 2011 – 2014 yılları arasında Roma Büyükelçiliği, 2014 – 2016 yılları arasında Paris Büyükelçiliği görevini yürütmüştür. 2016 tarihinden itibaren Çalık Holding’de Yönetim Kurulu Başkanı Baş Danışmanı olarak görev almaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Serdar SÜMER

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Serdar SÜMER, Ankara Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından ABD Virginia’da The College of William and Mary’de MBA programını, 2011’de ise Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde bankacılık doktorasını tamamlamıştır. Financial Risk Manager (FRM) ve Yeminli Mali Müşavirlik belgelerine sahip olan SÜMER, 1996’da Bankalar Yeminli Murakıbı olarak kariyerine başlamıştır. 2008-2014 arasında Aktif Bank’ta İştirak Yönetimi ve Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Bir süre öncü yatırım kuruluşlarından birinde yönetici ortak olarak görev yapan ve 2015 yılında Aktif Bank bünyesine Genel Müdür olarak tekrar katılan SÜMER, 2020 yılının sonuna kadar Bankanın Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmüştür. Serdar SÜMER 2021 yılı itibariyle Çalık Holding, Aktif Bank ve İştirakleri, ALBtelecom, BKT ve YEPAŞ’ta Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Arif AKŞAM

GENEL MÜDÜR

1974 Konya doğumlu olan AKSAM, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği mezunudur. 1998 Yılında özel sektörde çalışma hayatına baslayan AKŞAM, 2000 yılı Temmuz ayı itibariyle TEDAŞ Genel Müdürlüğü Bursa Müessese Müdürlüğünde Kamu görevine geçmiştir. Bu Kurumda sırasıyla İnegöl İsletme Müdürlüğü, Osmangazi İsletme Müdürlüğü, Müşteri Hizmetleri Mühendisliği/Başmühendisi pozisyonlarında çalışmıştır. Özelleştirme sürecinde ismi Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak getirilen kurumun 2010 yılı Eylül ayı itibariyle özel sektöre devredilmesinin ardından oluşan yeni yapıda Müşteri Hizmetleri Müdürü, Perakende Satış Hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve  (Uludağ Perakende Elektrik Satış A.S.) Genel Müdürlüğünü yapmıştır. 2013 – 2016 yılları arasında BİSEN Elektrik Satıs A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almış olan AKSAM, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle Perakende Satış Koordinatörü olarak YEPAŞ ailesine dahil olmuştur. 1 Şubat 2018 itibariyle YEPAŞ Genel Müdürü olan AKŞAM, evli ve 3 çocuk babasıdır.